13
Dispatch → Meta → Reference
Voting Procedure -- Local Council Election June 2018
Acknowledging that we have more candidates than are allowed in one poll, we'll be voting in staging, similar to that as during the February elections.The schedule will be as follows (all times ET and approximations):
Prelim Round 1: Noon June 24 - Noon June 27
Prelim Round 2: Noon June 27 - Noon June 30
The 11 candidates with the highest voting percentages (candidate votes/votes in prelim 1 and prelim 2) in both prelim rounds will advance to the final voting round.
Final Round 1: Noon June 30 - Noon July 2 (first seat declared)
Final Round 2: Noon July 2 - Noon July 5 (second seat declared)
Final Round 3: Noon July 5 - Noon July 8
If there are ties in the Final Round 1 or Final Round 2, both of the first place finishers will advance.
The selection of candidates was intended to be random and fair. As such, each candidate was given a number based on when they accepted their nomination. The list was as follows:
1. New Haudenosaunee Confederacy
2. The Solar System Scope
3. The Sakhalinsk Empire
4. Hanguk-Nippon
5. Kurtezan
6. Aramanchovia
7. Techolandia
8. Pencil Sharpeners 2
9. South eastern canadia
10. North Prarie
11. Midand
12. Beepee
13. Si-topia
14. Aidenfieeld
15. Tilipria
16. Auphelia
17. Danorcona
Then, a random number set was generated using this site, [url=https://www.random.org/integer-sets/]here[url]. The random number generator was asked to pick 9 numbers between 0 and 17. (If zero is included in the first set, there would be 8 candidates/9 candidates; if zero is not, it will be 9 candidates/8 candidates.)
The numbers selected were as follows:
As such, the prelim rounds will be the following:
Prelim Round 1 (Results):
The Solar System Scope - 26
Auphelia - 16
The sakhalinsk empire - 13
North prarie - 7
New Haudenosaunee Confederacy - 5
Tilipria - 3
Kurtezan - 2
Goverwal - 2
Prelim Round 2:
Si-topia - 25
Pencil Sharpeners 2 - 15
Midand - 8
Beepee - 8
Aramanchovia - 6
Aidenfieeld - 5
Hanguk-Nippon - 4
Techolandia - 4
Since the polls numbers evened out, the 11 with the highest prelim votes will move on. They are:
The Solar System Scope
Si-topia
Auphelia
Pencil Sharpeners 2
The sakhalinsk empire
Midand
Beepee
North prarie
Aramanchovia
New Haudenosaunee Confederacy
Aidenfieeld
First round of final voting will begin shortly.